Live It! Real Life Nutrition

Use this lively food chart as a guide to healthy food choices. Live It! uses nutrient density to help users get the most nutrition out of each calorie.

N-rich your diet with a variety of nutrient-rich foods. Learn how much you need to eat each day and see if your portions measure up.

Live It! is a perennial favorite of nutrition educators throughout the US. This new version incorporates the concepts of ChooseMyPlate.gov and the 2010 Dietary Guidelines. Make it your favorite, too!

Food Chart
Price: $0.20

Back to


Nutrition Updates
Subscribe to our e-newsletter for resources, special offers and news.





Milk Toolkit
School nutrition programs, request a free toolkit today.


Live It! Real-Life Nutrition
A guide to healthy, nutrient-rich eating.
 Order Food Charts


School Wellness Newsletter

School Wellness Newsletter
Student and Staff Synergy, Spring 2015.